Skąd przychodzimy i dokąd idziemy.

Skąd przychodzimy i dokąd idziemy.

Post Varga z 27 stycznia 2013r.

Większość z nas chce wiedzieć skąd przychodzimy. Czytamy z wielkim zainteresowaniem o Dakach/Trakach, Ilirach, Grekach, Iberach, Celtach, Skandynawach, Bałtach i tak dalej, ale mamy tendencję do wpadania w pułapkę, która do dnia dzisiejszego pozostaje niewykryta przez większość z nas. Mylimy nazwy plemion, języków, twórczości artystycznej i kultur, nie rozumiejąc, że o ile na przykład nazwa „Ilirowie” opisuje lud, to nazwa „Celtowie” już nie. Tak jest: nigdy nie było ludu „Celtów”, ale było plemię Celtów. Język celtycki jest dziś grupą językową, ale także nazwą kultury Hallstatt.

 

UWAGA OD TŁUMACZA:

Zarówno w językach germańskich, jak i w języku polskim pojęcie „ludu” jest wieloznaczne.

Jeśli chodzi o systematykę grup etnicznych to proszę zerknąć tutaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Celtowie

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plemiona_celtyckie

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plemi%C4%99

Jak widać- w pierwszym artykule Celtowie zwani są ludem, a w następnym wymienione są plemiona składające się na ten lud.

Nie mniej jednak tutaj: http://en.wikipedia.org/wiki/Celts#Names_and_terminology w angielskiej wersji hasła Celtowie możemy znaleźć interesującą informację. Jest tam akapit, który mówi:

„According to the testimony of Julius Caesar and Strabo, the Latin name Celtus (pl. Celti or Celtae) and the Greek Κέλτης (pl. Κέλται) or Κελτός (pl. Κελτοί) were borrowed from a native Celtic tribal name. Pliny the Elder cited its use in Lusitania as a tribal surname, which epigraphic findings have confirmed”

czyli

“Według świadectwa Juliusza Cezara i Strabona, łacińska nazwa Celtus (l.mn. Celti lub Celtae) i grecka Κέλτης (l.mn. Κέλται) lub Κελτός (l.mn. Κελτοί) zostały zapożyczone od nazwy natywnego plemienia Celtów. Pliniusz Starszy cytuje jego wykorzystanie w Luzytanii jako nazwiska plemiennego, co potwierdziły znaleziska epigraficzne.

Rozprzestrzenianie się tzw. kultury celtyckiej od Hallstattu jest opisane lub przynajmniej rozumiane przez większość jako rozprzestrzenianie się ludzi, że ludzie w całej Europie rozprzestrzenili się od Hallstattu. Niestety, nie jest to po prostu poprawne.

Porównanie, które mam zamiar zrobić nie jest idealne, ale pokazuje bardzo dobrze mój punkt widzenia. Dziś mamy Coca Colę, McDonaldsa, język angielski i Microsoft prawie wszędzie, ale czy mógłbyś powiedzieć, że obecność angielskiego i wszystkich tych produktów na całym świecie, jest dowodem plemię Amerykanów opanowało cały świat i podbiło go? A może będzie można powiedzieć, że jest to wynikiem handlu? Norwegowie też piją Coca Colę, jedzą w McDonaldsie, mówią po angielsku i używają produktów firmy Microsoft, podobnie jak większość Amerykanów i chociaż ich kultura została przez to zmieniona, to czyż nie są nadal Norwegami?

Dlaczego więc mówimy, że „Celtowie” np. z Wielkiej Brytanii, czy Galii pochodzą z Hallstattu? Że Hallstatt jest ich „proto-domem”? Czy USA są „proto-domem” współczesnych Norwegów? Hallstatt jest początkiem konkretnej kultury, a kultura ta objęła całą Europę, nie jest jednak zjawiskiem etnicznym. Nie zmieniła radykalnie społeczeństwa, po prostu dodała kilka produktów i zwyczajów do kultur, które dziś nazywamy celtyckimi.

Dokładnie to samo można powiedzieć o kulturze ceramiki sznurowej (dawniej zwaną kulturą toporów bojowych), uważaną (przez niektórych) za oryginalną kulturę indoeuropejską, które rozprzestrzeniła się w większości państw europejskich. Okay – robili tam fajne rytualne topory bojowe, symbole władzy macho dla wojowników wojowników, mieli naprawdę fajne kurhany (też chcę taki!). Ich indoeuropejski język objął całą Europę, ale oni sami nic takiego nie zrobili! Nie było indoeuropejskich wojowników podbijających i zastępujących ludy Europy! Podobnie jak dzisiaj dobre, piękne i przydatne pomysły, sztuka i idee rozprzestrzeniły się jak pożar w suchej trawie. Nie wzięliśmy się z jakiegoś indoeuropejskiego „wyścigu”. My (w przeciwieństwie do naszych baskijskich, fińskich i węgierskich braci i sióstr) akurat mieliśmy jakiś przodków, którzy byli pod ogromnym wpływem tego europejskiego plemienia. Basków, Finów i Węgrów po prostu ominął ten konkretny trend. Ale nie są z tego powodu mniej europejscy.

I chociaż mówimy (z wyjątkiem Basków, Finów i Węgrów) językami, które są definiowane jako indoeuropejskie, w rzeczywistości nie mówimy tylko samym językiem indoeuropejskim. Czy wiesz, że aż 40% germańskich słów ma nie-indoeuropejskie pochodzenie? Tak, nie są indoeuropejskie w ogóle! Są one „proto-skandynawskie”. Są jednak z tego powodu nie mniej europejskie.

Dodatkowo czynnikiem komplikującym jest fakt, że te plemiona były zbieracko –łowieckie, więc mimo, że nie rozprzestrzeniły się w całej Europie i nie podbiły i nie zastąpiły innych, to i tak sporo się przemieszczały. To sprawia, że ​​bardzo trudno nam zidentyfikować skąd przyszły i dokąd poszły zanim ostatecznie osiadły. Nie wiemy również, czy plemiona tworzące kulturę znaną jako Hallstacka lub kulturę ceramiki sznurowej – były duże czy małe.

Co wiemy na pewno to to, że wszystkie plemiona (lub „ludy)”) wędrujące w epoce kamiennej oraz później w epoce brązu były europejskiego pochodzenia. Rozumiem przez to pochodzenie neandertalskie. Nawet w starożytności wiele z tych plemion nadal wyglądało jak neandertalczycy, co zostało potwierdzone przez archeologów we Francji podczas badań grobów z okresu francuskiej starożytności (więcej na ten temat na stronie Atala). Byli oni dużymi i silnymi ludźmi o blond włosach i jasnej skórze, z dużymi głowami i potężnymi kończynami.

Wyglądali tak (Galowie):

I tak (Skandynawowie):

Oraz tak (Dakowie):

Lub tak (Piktowie):

Tak – choć niemieszani dorośli neandertalczycy mieli nieco inne czaszki (i niektóre inne odrębne cechy też), to nadal wyglądali jak Europejczycy w Galii, Skandynawii i Dacii w starożytności (a w Skandynawii nawet aż do epoki wikingów). Wyglądali tak samo, jak duzi, silni i blondwłosi (brodaci) Europejczycy wyglądają dzisiaj. Pamiętaj również, że byli nie mniej piękni niż najpiękniejsza z dzisiejszych europejskich blondynek. Nie słuchaj judeochrześcijańskich kłamstwa o neandertalczykach i ich wyglądzie!
Czy wiemy, skąd przychodzimy my sami i nasze wyjątkowe europejskie gatunki (neandertalczycy) i dokąd idziemy? Do większej sławy i chwały! Do Walhalli! Sława dawnym bogom!

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Skąd przychodzimy i dokąd idziemy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s