Za rzeką Ifing

Post Varga z 31 stycznia 2013r.

Świat ettinów jest w Skandynawii zwany Jötunnheimr. Jötunn, angielski ettin, pochodzi od Proto-germańskiego * etunaz, a to słowo oznacza „głodnego”, „żarłocznego” i „wielkiego żarłoka”. Heimr oznacza po prostu świat.Więc to jest świat żarłocznych sił, dużych żarłoków, ale także niekontrolowanych sił natury, takich jak siła roślinności w dziczy, wybuchających wulkanów, lodowych i kamiennych planetoid zagrażających życiu na Ziemi. Chłop uprawia swoją ziemię, ale musi walczyć stale z ettinami, bo natura zabierze to, co było przez niego uprawiane. Dzikie zioła i drzewa zaczną w końcu rosnąć na tym, co kiedyś było polem. Las zwycięży pole, ettinowie wygrają, chyba że chłop będzie ciężko pracował, aby temu zapobiec.

Ettin jednak nie jest nazwą jakiejś rasy czy czegoś podobnego. Jest pewnego rodzaju mocą, dziką i czasami wspaniałą, nie do zatrzymania i niekontrolowaną. Ta moc może być w przyrodzie, ale także w nas. Przeciwieństwem tej mocy działającej w nas jest to, co nazwalibyśmy umiarem lub umiarkowaniem.Tak więc Poganin jest stoikiem, z umiarem i umiarkowaniem jako najwyższymi ideałami będącymi w opozycji do dzikiej i niewstrzymanej mocy. Wie, że nie może pozwolić tej mocy wygrać, wie, że musi ciężko pracować, aby utrzymać ją w ryzach i wie, że jest bogiem (lub boginią), a nie ettinem!

Tak – to jest walka między bogami i boginiami tkwiącymi w nas, a mocami ettinów, które próbują wejść na siłę do krainy bogów i zniszczyć ją. Nie ma złośliwości w tym, co robią, nie ma „złej” intencji, jest tylko natura – natura, jaka powinna być.

Możemy wygnać nasze bóstwa pozwalając wygrać naturze, ale możemy również zachować, pielęgnować i wzmocnić siłę bogów w nas poprzez – między innymi, ale co najważniejsze – powściągliwość i umiar. Jeść, ale nie jeść zbyt dużo. Pić, ale nie pić za dużo. Spać, ale nie spać zbyt wiele. Uprawiać seks, ale zbyt dużo.

Bóstwa są prawdziwe, w nas, moce miłości i piękna, harmonii i przepychu, ale jeśli zostaną pokonane i zastąpione mocą ettinów, staniemy się ettinami: chciwi, żarłoczni i otyli, pijani, ignorancki, leniwi i naprawdę staniemy się wtedy podludźmi. Jeśli natomiast będziemy walczyć z tą mocą, to nie tylko pozostaniemy ludźmi, ale możemy nawet stać się prawdziwymi bogami na Ziemi!

Nie wszystkie bóstwa są ezoteryczne, choć niektóre są bardziej tajemnicze i władają magiczną moc: Mani (Księżyc) i Odyn (umysł) są dobrymi przykładami czarowników. Ten drugi podróżował do krainy umarłych i poznał tajemnice przeszłości, gdy spadł i ponownie się narodził. Podróżował w umyśle i duchu, myślał, rozważał i rósł w siłę i był mądrzejszy z każdym wcieleniem. Można go wzmocnić również w nas – oczywiście głównie przez wstrzemięźliwość i umiar.

Z Vafþrûþnismâl (część Eddy) dowiadujemy się, że;

„15. Powiedz, Dający rady [tak kazał nazywać się Odyn]!

Może siedząc na podłodze,

Wykażesz się wiedzą,

jak nazywa się ta rzeka, która oddziela królestwo

Jotunnów [olbrzymów] od bogów.

[Odinn;]

16. Rzeką tą jest Ifing, która oddziela królestwo

Jotunnów od bogów,

będzie płynąc dopóki trwać będzie zycie

i nigdy lód nie zmrozi jej strumienia”

Rzeka Ifing oddziela krainę ettinów od kraina bogów. Nazwa może mieć kilka znaczeń, ale najlepsze to „przedsięwzięcie” lub „akcja”. Tylko to, co TY zrobisz uniemożliwi mocom ettinów przejęcie kontroli nad twoim życiem. Musisz coś zrobić (tj. działać – od tłum.), aby utrzymać je z dala od swego boskiego królestwa! Pracuj ciężko, albo czarny las zabierze ci to, co już zrobiłeś. Ciężko pracuj, albo twój boski i piękny umysł zostanie spaczony i spowolniony przez żarłocznych ettinów. Opanuj i kontroluj „czarnoksięskie moce”, a zostaniesz bogiem, a nie zdegenerowanym podczłowiekiem tarzającym się w złocie i cielesnych przyjemnościach świata. Prawy Europejczyk ma potencjał o jakim inni mogą tylko pomarzyć. Korzystajcie z tego i stawajcie się boscy! Wszystko to jest w twojej mocy. Odrzuć ciemne moce i chwal europejskie bóstwa! Zmiażdż głowę węża i ciśnij go w otchłań! Chwała dawnym bogom!
Oto filozofia starożytnej Skandynawii.

A to moce ettinów:

 

 

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Za rzeką Ifing

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s