Elfy stróżowie.

Post Varga z 04 lutego 2013.

Wielu uważa pojęcie aniołów i aniołów stróżów jest koncepcją chrześcijańską, ale  jest to dalekie od prawdy. Nawet sam termin anioł pochodzi ze starożytnej greki i oznacza po prostu „posłańca”. Aniołowie byli posłańcami bogów, podobnie jak skandynawskie elfy światła. Będę na tyle śmiały, by twierdzić, że anioł jest grecką nazwą dla elfa światła będącego stróżem danej osoby.

Taki elf był w dawnej Skandynawii nazywany fylgja (poplecznik/zwolennik/pomocnik, duch opiekuńczy). Był to duch podążający za tobą gdziekolwiek szedłeś. Usuwając przeszkody na twojej drodze, pomagał odnaleźć drogę i uniknąć zagubienia, chroniąc przed obrażeniami i śmiercią, trującym jedzeniem i zanieczyszczoną wodą, przed niebezpiecznymi drapieżnikami, itd.. To był twój anioł stróż. Niektórzy twierdzili nawet, że fylgja  chodził przed tobą wypatrując  pułapek i przeszkód, zanim mogłyby ci zrobić krzywdę. Taki z kolei elf – kroczący przed tobą i widziany przez innych – zwany był vardøger tj. stróż, opiekun.

Wizerunek pięknego (zawsze żeńskiego) elfa podążającego za tobą i czuwającego nad tobą jest raczej romantyczny i nieco dziecinny, ale idea wywodzi się z wiary w hamingja. Twój fylgja jest w zasadzie tylko twoją antropomorfizowaną formą hamingja. To również wyjaśnia, dlaczego hamingja jest często tłumaczone jako fylgja. Tylko twoja Cześć może tak naprawdę uchronić cię od nieszczęść tego świata. Nie tylko bezpośrednio, ale również w tym sensie, że Cześć zapewni przetrwanie duchowe i nieśmiertelność bez względu na to, co dzieje się z ciałem fizycznym (kształtem). Nic nie może zaszkodzić honorowej osobie! Ani śmierć, ani ból. Tylko niehonorowe zachowanie może, bo to zabiera Cześć tej osoby. A tylko Cześć  liczy się w dłuższej perspektywie.

Elfy na łące, Nils Blommér (1850):

Kiedy nasi wrogowie atakują nas kłamstwami i fałszywymi pogłoskami, to atakują nasz Honor, bo zrozumieli, że jest to jedyny sposób, aby zniszczyć Europę. Fałszują wszystko, co nasze i rozprzestrzeniają kłamstwa o naszych przodkach. Wartościowy, zadbany, czysty, silny, odważny, inteligentny, mądry i Czcigodny Dawny Europejczyk jest przedstawiany jako niewartościowy, półnagi, brudny, słaby, tchórzliwy, głupi, niedouczony i haniebny dzikus. Wszystko co europejskie jest opluwane i wyśmiewane, kradzione lub pokazywane w złym świetle, przedstawiane przez filtr judeochrześcijańskiej ciemności .

Jest jedna dobra rzecz dotycząca światła: potrzeba tylko jednego światła, aby przegnać ciemność i wszystkie ciemności na świecie nie zgaszą tego jednego światła. Panie i panowie: przywróćcie swoje elfy światła, swoich pomocników oświetlających świat dla Was i nigdy nie bójcie się iść prosto przez judeochrześcijańskie ciemności nigdy. Przegnajacie je bezpiecznie i dumnie! Chwała elfom światła! Chwała i sława!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s